Azonban a statisztikák nem hazudnak; felmérések alapján a vásárlók cca. 60%-ánál döntő előny, ha az adott termék mellé ingyenes szállítás is jár, hogy azt választják, szemben az esetleg olcsóbb, de plusz szállítási díjjal ajánlott termékkel. Egyszerű pszichológia ez; a vásárlás során a pénz elköltése bűntudatot okoz, főleg, ha az adott termék nem is létfontosságú az ember számára. Egy ilyen helyzetben pedig "feloldozást" kínál az ingyen szállítás lehetősége, hiszen úgy érezzük, ingyen kaptunk valamit, ami amúgy pénzbe kerül. Az online vásárlók 80%-a hajlandó elérni egy minimális vásárlási küszöböt annak érdekében, hogy elkerülje a többlet szállítási költségeket. Ha arról van szó, hogy mondjuk 2000 Ft-ért többet kell vásároljanak, és akkor elérik az ingyenes szállítási küszöböt, akkor a legtöbben keresnek még egy fizikai terméket a kosarukba, aminél teljesül ez a feltétel. Ennek az az oka, hogy úgy érzik, hogy több értéket kapnak egy további termék vásárlásával, mint a szállítási költség fizetésével.
A kereskedő a másik oldalon ilyenkor vagy belekalkulálta a terméke árába ezt a költséget, vagy valójában a vevő helyett fizeti ki azt.
Előnyei:
Kevesebb kosárelhagyás, mert ingyenes szállítás mellett nagyobb valószínűséggel jutnak el a fizetési oldalig a potenciális, tehát valóban költeni akaró vásárlók.
Magasabb kosárérték - ez a kereskedőn is nagyban múlik, hogyha bizonyos értékhatárokhoz, vagy darab számokhoz köti az ingyenes szállítást, úgy nagyobb bevételre is szert tehet általa.
Nagyobb elköteleződés, mert ahol az emberek úgy érzik, "ajándékba" kaptak egy szállítást, oda szívesen térnek vissza máskor is.
Hátrányai:
Költséges. Ezt nem kell magyarázni; minden kereskedő a maga termékeitől függően tud élni vele.
Logisztikailag kihívásokat hozhat - egy ingyenes szállítási kampányban akár többszörösére is nőhet a megvásárolt termékek mennyisége, és ez bizony kihívást jelent egy kisebb bolt számára.
Nem környezetbarát - több szállítás = több csomagolóanyag, több kipufogógáz, esetleges túlfogyasztás és nagyobb ökológiai lábnyom. Ezen javítani lehet, de meg nem történtté tenni sehogyan sem.
Hogy csináljuk jól?
Próbáljuk meg üzletünk online működését úgy átgondolni, hogy ki tudjuk gazdálkodni az szállítási költség magunkra vállalását. Vizsgáljuk meg, milyen áremelkedéssel járna, ha a szállítási díjat árainkba építenénk. Nem szabad termékeink árainak se túlságosan megnövekedni, mivel úgy könnyen elveszíthetjük versenyképességünket a konkurencia áraival (gondoljunk csak az árösszehasonlító oldalakra).
Jó ötlet lehet az ingyenes szállítást egy vásárlási limithez kötni, így akár növelhetjük a rendelések átlagos összértékét és profitálhatunk az ingyenes szállítás fentebb nyújtott előnyeiből. Ha még webáruház nyitás előtt állunk, akkor érdemes olyan üzleti modellt kialakítanunk, amely ezzel a módszerrel kalkulál.
Érdemes lehet a szállító partnerekkel is futni egy kört; a szállítási költségek ugyanis náluk is lehetnek rugalmasak, bizonyos mennyiségi illetve méretbeli kritériumok alapján.
Szintén jó módszer lehet, ha bizonyos webáruház-beli aktivitásokat ösztönöz az ingyenes szállítás lehetőségével; például annak, aki fiókot regisztrál, x alkalommal visszatérő vásárló, vagy épp egy kuponkóddal egy új látogatót hoz a webshopra, aki aztán vásárol is; a lehetőségek ezen a területen is szélesek.
Gondoljuk át, hogyan lehetne környezettudatosabban csomagolni, és minél rövidebb úton célba juttatni a termékeinket, s ha kell, vegyünk igénybe ehhez új szolgáltatásokat. Ezt a lépést természetesen érdemes kommunikálnunk a platformjainkon; így a helyes lépések megtétele mellett azt is elmondhatjuk, hogy a saját márkánkat építjük, illetve aktívan hívjuk fel a figyelmet a környezettudatosságra.
Számolgassunk, kísérletezgessünk és amennyiben boltunk készen áll rá, igyekezzünk bevezetni az ingyenes kiszállítást!